WARSZAWA
  Bartoszyce
  Brodnica
  Brzezinka
  Bydgoszcz
  Chojnice
  Gorzów Wielkopolski
  Inowrocław
  Katowice
  Kielce
  Koszalin
  Legionowo
  Leszno
  Lublin
  Łódź
  Pruszków
  Słupsk
  Słupsk 2
  Sochaczew
  Szczecin
  Szczecinek
  Świecie n. Wisłą
  Świnoujście
  Tarnowskie Góry
  Toruń
  Turek
  Wolin
  Wólka Przybojewska
  Zielona Góra
NARKOMANIA
  narkotyki
  dla rodziców
  ważne linki


Administracja

Oddział w Wólce Przybojewskiej
Ośrodek Rehabilitacyjno - Readaptacyjny dla Młodzieży
Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii
w Wólce Przybojewskiej
09-151 Grodziec
woj. Mazowieckie

BANK PEKAO S.A. I/O w Nowym Dworze Mazowieckim 11001018-19666-2101-111- 0
Jesteśmy największym Ośrodkiem w Polsce (19 ha), położonym nad samą Wisłą w przepięknej okolicy środkowego Mazowsza i można nas znaleźć na mapie ! Trzeba połączyć linią prostą stary Zakroczym i jeszcze starszy Czerwińsk nad Wisłą i dokładnie pośrodku postawić kropkę. Tu właśnie jesteśmy MY, WÓLKA PRZYBOJEWSKA.

DYREKTOR: Elżbieta Pawłosek

KADRA TERAPEUTYCZNA: ( np. psycholog, 3 specjalistów terapii uzaleznień, 3 instruktorów terapii, Konsultanci: lekarz psychiatra, 3 wychowawców)

KONTAKT:
Możesz skontaktować się z nami poprzez:
Opiekunów prawnych, pedagoga lub psychologa szkolnego, Poradnię Leczenia Uzależnień, Poradnię Zdrowia Psychicznego, sądy, punkty konsultacyjne, a także sam gdy masz skończone 18 lat. Jeżeli nie jesteś pełnoletni poproś kogoś dorosłego by w Twoim imieniu zadzwonił pod numer:
(022) 7852674 lub (024) 2318106 fax (024) 2318047 e-mail: wolkaprzybojewska1@poczta.onet.pl

LICZBA MIEJSC: 60 ( 3 oddziały)

INFORMACJE O PROGRAMIE:


W Ośrodku pomagamy takim jak Ty młodym ludziom odnaleźć w sobie zagubioną siłę. Pomagamy w atmosferze bezpieczeństwa, akceptacji, partnerstwa i zrozumienia wejść w dorosłe życie bez lęku, który towarzyszył ucieczce w fikcję narkotykową.

Program terapeutyczny trwa od 3 do 12 miesięcy, w zależności od stopnia i rodzaju uzależnienia. Każdemu zapewniamy indywidualne podejście i tyle ciepła i uwagi by Twoja motywacja do życia w trzeźwości utrzymywała się nawet po zakończeniu pobytu w Wólce Przybojewskiej.

Terapia w kolejnych jej etapach oraz inne zajęcia prowadzone w Ośrodku pozwolą Ci:
 • Poznać przyczyny sięgnięcia po narkotyki
 • Zdobyć umiejętności radzenia sobie z lękiem, napięciami i agresją
 • Radzić sobie w sytuacjach trudnych
 • Kształcić i doskonalić umiejętności komunikowania się z innymi
 • Odbudować bliskie kontakty z rodziną, rówieśnikami, dorosłymi
 • Rozwiązywać problemy na trzeźwo teraz i w przyszłości
 • Podjąć przerwaną naukę
 • Doskonalić rozwój osobisty, swoje zainteresowania, zrealizować plany
 • Rozwijać swoją sprawność fizyczną i szanować własne zdrowie

Program Ośrodka skierowany jest głównie do dziewcząt i chłopców objętych obowiązkiem szkolnym w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum (nawet jeżeli przerwali ją w przeszłości). Mogą z niego skorzystać młodzi ludzie z terenu całego kraju bez względu na rodzaj używanej substancji. Zapraszamy również młodzież, która przez narkotyki przerwała edukację w szkołach średnich. Przygotowujemy ich do kontynuacji nauki w szkole macierzystej lub pomożemy znaleźć inną możliwość kontynuowania nauki. W niektórych przypadkach przed podjęciem leczenia w Ośrodku konieczny jest pobyt w oddziale detoksykacyjnym na tzw. odtruciu.

Poza zajęciami terapeutycznymi i nauką proponujemy:
 • Zajęcia sportowe w klubie UKS "OPTII" - naszą specjalnością są sporty rowerowe (przełajowe i szosowe), także tenis stołowy, piłka nożna, siatkówka, koszykówka
 • Obozy letnie i zimowe w atrakcyjnych regionach kraju
 • Terapię sztuką ze szczególnym uwzględnieniem kultury słowa, w tym rozwijanie zainteresowań muzycznych
 • Zajęcia plastyczno - techniczne
 • Terapię pracą w ogrodzie i gospodarstwie
 • Psychorysunek, zajęcia socjotechniczne
 • Terapię rodzin
 • Pomoc pacjentom w sprawach socjalnych podczas pobytu w Ośrodku i po jego zakończeniu
 • Pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z powrotem do środowiska - szkoła, kurator sądowy

W naszym Ośrodku nie będziesz sam ze swoimi problemami, będziesz częścią naszej społeczności, nauczysz się podejmować nawet najtrudniejsze wyzwania, radzić sobie z trudnościami, odzyskasz wiarę w swoje siły, zaczniesz wolne od narkotyków życie.

BĘDZIESZ CZŁOWIEKIEM WOLNYM - BĘDZIESZ ZNOWU SOBĄ!


WYMAGANE DOKUMENTY:

Przed podjęciem leczenia należy skompletować następujące dokumenty:
 • zgodę Twojej Kasy Chorych na pokrycie kosztów leczenia na obszarze działania Mazowieckiej Regionalnej Kasy Chorych (promesa)
 • badanie psychologiczne, wykonane nie później niż rok temu - leczymy młodzież z normą intelektualną
 • skierowanie na leczenie stacjonarne wydane przez Poradnię Leczenia Uzależnień, Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną (w uzasadnionych przypadkach możesz nie mieć skierowania)
 • odpis arkusza ocen z macierzystej szkoły i świadectwo ukończenia ostatniej klasy (w przypadku ucznia gimnazjum)
 • dokumenty dotyczące stanu zdrowia - karty informacyjne ze szpitali itp.
 • Dokument z numerem PESEL
 • Aktualny dokument ubezpieczenia rodzica (lub opiekuna) i dziecka
JAK DOJECHAĆ ?

Dojazd do Ośrodka w Wólce Przybojewskiej jest łatwy, to tylko 50 km od Warszawy. Z Dworca Zachodniego w Warszawie co godzinę odchodzą autobusy PKS jadące do Płocka przez Wyszogród. Należy wykupić bilet do wsi Goławin. Dalej doprowadzi Cię asfaltowa szosa i drogowskaz.

I JESZCZE TROCHĘ....

Wszystko zaczęło się w 1989r. Pani Dr Ewa Andrzejewska wstąpiła tu na chwilę i zakochała się w tym miejscu. To tutaj postanowiła pomagać uzależnionej młodzieży. Od tamtej pory minęło 12 lat. Trafiły już do nas setki młodych ludzi mających problemy z narkotykami, szukając akceptacji, celu w życiu, pomocy, rady, przyjaźni...

Co robimy ?
Pracujemy nad tym, aby trafiająca do nas młodzież mogła urodzić się na nowo. Dzięki metodom socjo i psychoterapeutycznym oraz chęci do współpracy naszych podopiecznych, wielu z nich odzyskało radość i sens życia. Powrócili do swoich domów, szkół, środowisk, jako ludzie zdrowi, potrafiący rozwiązywać swoje problemy emocjonalne i egzynstencjalne. A co im oferujemy, że wybierają nasz Ośrodek, by uczyć się patrzeć trzeźwo w przyszłość? Wykwalifikowaną kadrę - jest nas dziesięcioro (na razie) i wszyscy wkładamy w tę pracę duży kawałek własnego serca, "podpierajac się" kwalifikacjami. Wszyscy mamy wyższe pedagogiczne wykształcenie, a dwoje z nas już kończy studia, uzupełniając teorią długoletnią praktykę. Pracę koordynuje dyrektor - p. Elżbieta Pawłosek. Zawsze służy nam radą i pomocą, troszczy się o Ośrodek jak o własny dom. W tej rodzinnej atmosferze łatwiej nam zapomnieć o wszystkich niedostatkach i skromnych zarobkach.... Pracuje tez z nami dwuosobowy zespół administracyjny, niezastąpiony PAN GIENIO i najlepsze na świecie kucharki. U nas...
Od 01.02.2001r.mamy juz dwa Domy; "Czworaki" były od początku - to oddział długo i średnioterminowej terapii, grupa terapeutyczna liczy do 25 osób i drugie nasze dziecko - "Czworaki BIS" (Bisiaki). Od 1 czerwca udało nam się uruchomić trzeci oddział na 12 miejsc "Pałac" który pracuje metodą metodą opartą na filozofii "DAYTOP". Obecnie dysponujemy więc 60 miejscami.
Młodzież pracuje w sadzie, ogrodzie, w domu, a przede wszystkim czynnie uczestniczy we wszystkich zajęciach programowych, zawierających warsztaty i terapię opartą na metodach socjo i psychoterapeutycznych. Młodzi ludzie staraja się poznać samych siebie, odbudować zagubione więzi z rodziną i najbliższymi.
Mogą doskonalić zainteresowania plastyczne, sportowe, muzyczne, a od niedawna także literackie. Ci, z zacięciem dziennikarskim redaguja "Czworaki - Tygiel" - pismo o nich samych i do nich skierowane. Istnieje zespół muzyczny przygotowujący własny repertuar. Cztery razy w roku możemy dopingować naszych kolarzy przełajowych w wyścigach tradycyjnie organizowanych przez U.K.S. OPTI działający przy naszym Ośrodku. Zimą jeździmy w góry, latem tam, gdzie woda, las i kajaki . Na tych obozach terapeutycznych odkrywamy na nowo piękno przyrody, walczymy z własnymi słabościami, bawimy się i odpoczywamy.
Co sprawia,ze nasi byli pacjenci tak często nas odwiedzają? Prowdopodobnie jest to zasługa niepowtarzalnej, domowej atmosfery panujacej w Ośrodku. Jesteśmy dla naszej młodzieży przyjaciółmi, do których mogą zwrócić się nie tylko na życiowym zakręcie, których po prostu się odwiedza. Dowody wdzięczności są naprawdę bardzo miłe, a często nawet ... słodkie!

A najmilej jest wtedy, gdy na nasz Ośrodek młodzież mówi DOM.

Zapraszamy wszystkich potrzebujących pomocy
Społeczność Terapeutyczna Ośrodka

 

 
KF Studio jest opiekunem tej strony.
Informacje ZG PTZN
Problemy narkomanii- kwartalnik
 

 

 ©KF Studio, www.kfstudio.com.pl Kontakt z webmasterem