RADA NAUKOWA PTZN
   Biuro ZG Warszawa
  Bartoszyce
  Brodnica
  Bydgoszcz
  Bytów
  Chojnice
  Gorzow Wielkopolski
  Grodzisk Mazowiecki
  Inowrocław
  Kalisz
  Katowice
  Kielce
  Koszalin
  Legionowo
  Leszno
  Lublin
  Łódz
  Piotrków Trybunalski
  Rudki k. Wałcza
  Słupsk
  Słupsk *
  Sochaczew
  Swiecie
  Swinoujscie
  Szczecin
  Szczecinek
  Tarnowskie Góry
  Toruń
  Tuchola
  Turek
  Warszawa
  Wolin
  Wólka Przybójewska
  Wrocław
  Zielona Góra
  Zimnowoda
NARKOMANIA
  Wiadomości
  Artykuły
  Ważne linki
  Księga Gości

Księga Gości

Ministra sposoby na dopalacze
2010-08-26 8:34
To bardzo ciężka walka, przypominająca walkę z hydrą, jak odetniemy jedną głowę, pojawia się następna w postaci kolejnej substancji chemicznej - powiedział o tzw. dopalaczach minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Przedstawił jednak swoje pomysły na walkę z nimi. To możliwość zablokowania sprzedaży takiej substancji na półtora roku, zakaz reklamy i uzupełnienie listy substancji zakazanych.


źródło:tvn24.pl

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków i można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy dla roślin. Jak tłumaczył Kwiatkowski, sytuacja jest skomplikowana, bo nie można zakazać sprzedaży tych substancji, które w sensie formalnym nie są narkotykami.

Zakaz handlu substancjami, które są szkodliwe dla zdrowia, można z kolei wprowadzić jedynie ustawą. Dotychczas takim zakazem (po nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w ub. roku) objęto 18 substancji. Lista ta - jak zapewnił Kwiatkowski - będzie uzupełniona o kolejne.

Po drugie minister opowiedział się za przepisem umożliwiającym wstrzymanie nawet na półtora roku sprzedaży substancji, która może być szkodliwa dla zdrowia. - 18 miesięcy będą miały instytucje badające określony produkt na to, żeby dokładnie przebadać i stwierdzić, czy są to substancje szkodzące zdrowiu, czy nie. Jeśli szkodzące, to mamy podstawę zakazać ich obrotu - powiedział.

Ponadto zapowiedział wprowadzenie zakazu reklamy dopalaczy. - W projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzamy zakaz reklamy skojarzeniowej dotyczącej tzw. dopalaczy - oświadczył Kwiatkowski.

Obecnie na terenie kraju działa od 300 do 500 sklepów sprzedających tzw. dopalacze. kcz/mtom/k
...powrót

Wyszukaj Wiadomość:
Informacje ZG PTZN
DRUGS NEWS
Problemy Narkomanii-biuletyn
 

Wejść od 6.06.2006:
2499575