RADA NAUKOWA PTZN
   Biuro ZG Warszawa
  Bartoszyce
  Brodnica
  Bydgoszcz
  Bytów
  Chojnice
  Gorzow Wielkopolski
  Grodzisk Mazowiecki
  Inowrocław
  Kalisz
  Katowice
  Kielce
  Koszalin
  Legionowo
  Leszno
  Lublin
  Łódz
  Piotrków Trybunalski
  Rudki k. Wałcza
  Słupsk
  Słupsk *
  Sochaczew
  Swiecie
  Swinoujscie
  Szczecin
  Szczecinek
  Tarnowskie Góry
  Toruń
  Tuchola
  Turek
  Warszawa
  Wolin
  Wólka Przybójewska
  Wrocław
  Zielona Góra
  Zimnowoda
NARKOMANIA
  Wiadomości
  Artykuły
  Ważne linki
  Księga Gości

Księga Gości

Amfa idzie w aortę
2010-08-26 8:24
NAUKOWE BADANIA W SPRAWIE DZIAŁANIA AMFETAMINY. Młodzi ludzie, którzy nadużywają amfetaminy, są bardziej narażeni na uszkodzenie aorty - wynika z badań amerykańskich naukowców. Według nich ten środek psychotropowy zwiększa prawdopodobieństwo powstania niebezpiecznego tętniaka aorty.
źródło:www.tvn24.pl

Dotychczasowe badania wykazały, że osoby uzależnione od amfetaminy lub jej nadużywające częściej mają problemy z układem sercowo-naczyniowym.

W swoich wcześniejszych pracach zespół dr. Arthura Westovera z UT Southwestern Medical Center w Dallas (stan Teksas) powiązał zażywanie tego narkotyku z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca. Teraz okazało się, że amfetamina zwiększa też prawdopodobieństwo uszkodzenia głównej tętnicy organizmu - aorty. To przez aortę krew z serca do wszystkich tkanek.

Do powstania tętniaka rozwarstwiającego dochodzi wówczas, gdy wewnętrzna błona aorty pęka i odwarstwia się od jej ściany. W rozwarstwionym naczyniu powstają dwa kanały przepływu krwi: pierwotny tzw. prawdziwy i nowy tzw. rzekomy. Poszerzające się rozwarstwienie może też przebić ścianę naczynia na zewnątrz, czego skutek może być tylko jeden: zgon. Okazało się, że ryzyko tego zdarzenia było ponad trzykrotnie wyższe u pacjentów, którzy nadużywali amfetaminy.

Najwięcej przypadków powiązanych z tym narkotykiem stwierdzono w czterech stanach: Kalifornii, Oregonie, Waszyngtonie i na Hawajach, gdzie amfetamina jest bardzo rozpowszechniona.

Naukowcy przeanalizowali dane z kart zdrowia 31 mln osób w wieku 18-49, które były hospitalizowane w latach 1995-2007. Łącznie zidentyfikowano 3116 przypadków tętniaka rozwarstwiającego tętnicy głównej. Podobną analizę przeprowadzono wśród 49 mln osób w wieku od 50 lat wzwyż i nie wykazano zależności między zażywaniem narkotyku, a uszkodzeniem aorty.

Na razie naukowcy nie wiedzą czym tłumaczyć te różnice między młodszymi i starszymi pacjentami. - Tętniak rozwarstwiający aorty jest bardzo rzadki u młodych osób, ale często prowadzi do zgonu - podkreśla dr Westover. Jego zdaniem, lekarze powinni pytać pacjentów z tą nieprawidłowością o zażywanie amfetaminy, by lepiej ustalić jej przyczynę.

Amfetamina i jej pochodne są środkami psychotropowymi, tj. pobudzającymi ośrodkowy układ nerwowy. Część z nich jest stosowana w medycynie, np. w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z niedoborem uwagi (ADHD).

Amfetamina jest też jednym z najczęściej zażywanych narkotyków. Amfetamina działa na organizm podobnie do kokainy i podobnie do niej negatywnie wpływa na serce oraz układ krążenia. Wiadomo np., że podnosi ciśnienie krwi, a nadciśnienie jest znanym czynnikiem ryzyka tętniaka rozwarstwiającego.

agm/sk

dod.r.rejniak
...powrót

Wyszukaj Wiadomość:
Informacje ZG PTZN
DRUGS NEWS
Problemy Narkomanii-biuletyn
 

Wejść od 6.06.2006:
2499589