RADA NAUKOWA PTZN
   Biuro ZG Warszawa
  Bartoszyce
  Brodnica
  Bydgoszcz
  Bytów
  Chojnice
  Gorzow Wielkopolski
  Grodzisk Mazowiecki
  Inowrocław
  Kalisz
  Katowice
  Kielce
  Koszalin
  Legionowo
  Leszno
  Lublin
  Łódz
  Piotrków Trybunalski
  Rudki k. Wałcza
  Słupsk
  Słupsk *
  Sochaczew
  Swiecie
  Swinoujscie
  Szczecin
  Szczecinek
  Tarnowskie Góry
  Toruń
  Tuchola
  Turek
  Warszawa
  Wolin
  Wólka Przybójewska
  Wrocław
  Zielona Góra
  Zimnowoda
NARKOMANIA
  Wiadomości
  Artykuły
  Ważne linki
  Księga Gości

Księga Gości

Marihuana szkodzi nastolatkom bardziej niż sądzono
2010-07-04 9:36
Marihuana bardziej szkodzi niedojrzałym mózgom nastolatków niż sądzono dotychczas - wynika z najnowszych kanadyjskich badań, które publikuje pismo "Neurobiology of Disease".

Wcześniejsze badania wskazywały, że codzienne palenie przez nastolatków marihuany, zaliczanej do narkotyków lekkich, powoduje często depresję i stany lękowe. Pojawiały się też sugestie, że wywołane przez nią zmiany w mózgu mogą mieć charakter nieodwracalny.

Chcąc sprawdzić, co może się dziać w mózgach dorastającej młodzieży palącej przewlekle marihuanę (konopie indyjskie) i czy jest ona bardziej narażona na zmiany neurologiczne wywoływane przez narkotyk, naukowcy z Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill w Montrealu w Kanadzie przeprowadzili doświadczenia na szczurach.

Codziennie, przez 20 kolejnych dni dorastającym oraz dorosłym gryzoniom podawano związek naśladujący działanie kanabinoidu - psychoaktywnego związku obecnego w marihuanie. Wpływa on na ten sam receptor kanabinoidowy (CB1), co składnik konopii.

Wszystkie zwierzęta przechodziły następnie testy oceniające ich wrażliwość na bodźce o charakterze emocjonalnym. Równolegle, rejestrowano w ich mózgu aktywność neuronów wytwarzających neuroprzekaźnik serotoninę, która reguluje m.in. nastrój i emocje oraz noradrenalinę, kontrolującą reakcje na stres i zachowania lękowe.

Okazało się, że ciągłe zażywanie kanabinoidu w małych lub dużych dawkach wywoływało objawy odpowiadające depresji u szczurów dorastających, ale nie u gryzoni w dorosłym wieku. W dużych dawkach związek powodował również u młodych zwierząt skłonność do reagowania lękiem w nowych sytuacjach.

Obserwacje te pozostawały w zgodzie z wynikami na temat aktywności neuronów. Obie dawki kanabinoidu osłabiały u młodocianych gryzoni aktywność neuronów wydzielających serotoninę, a duża dawka pobudzała aktywność komórek nerwowych produkujących noradrenalinę.

- Z naszych badań wynika, że nastolatki, które regularnie palą marihuanę mają zmniejszona produkcję serotoniny w mózgu, co prowadzi do zaburzeń nastroju, jak również nasiloną produkcję noradrenaliny, co zwiększa długotrwałą podatność na stres - komentuje prowadząca badania psychiatra, dr Gabriella Gobbi

Jej zdaniem, sugeruje to, że regularne oddziaływanie na mózg kanbinoidów obecnych w konopiach może powodować poważniejsze i bardziej długotrwałe szkody u nastolatków niż u osób dorosłych.

źródło:www.newsweek.pl
...powrót

Wyszukaj Wiadomość:
Informacje ZG PTZN
DRUGS NEWS
Problemy Narkomanii-biuletyn
 

Wejść od 6.06.2006:
2463095